11 Eylül 2016 Pazar

Örme Dikilitaş tarihi hakkında bilgi

Sultanahmet At Meydanı Örme Dikilitaş (Örme Obelisk) tarihi hakkında fotoğraflarla bilgi...


At Meydanı'nda bulunan Örme Dikilitaş, Sultanahmet'e ayrı bir değer katıyor. Bir çok medeniyetlerin üzerinden geçmesine rağmen At Meydanı hala ayakta duruyor. Örme Dikilitaş ise günümüze kalan bu değerlerden biri...

Örme Dikilitaş, Örme Obelisk de denir. Yapılış tarihini tam olarak bilen yoktur. VII. Konstantin tarafından M.S. 10. YY'da tamir ettirilmiştir. Bu yüzden onun yaptırdığı zannedilir. Günümüze kadar kalabimiş ender yapılardan biri olan Örme Sütun, Roma döneminde Konstantinopolis’de araba yarışlarının yapıldığı yerin ortasında bulunur. Örme Dikilitaş, yarış alanını ikiye ayırır. Bu ikiye ayırma işlemine, "spina" denir. Spinaların ortasında çeşitli anıtlar vardır.
Örme Dikilitaş, Örme Obelisk tarihi hakkında bilgi
Örme Dikilitaş tarihi hakkında bilgi

At Meydanı'nda bulunan Örme Dikilitaş ölçüler farklı olan yontulmuş taşlardan örülerek yapılmıştır. Anıtın etrafını dolaşmaya başladığınızda Grekçe 6 mısralık bir kitabe yazılmıştır. Bu kitabede Örme Dikilitaş'ın İmparator Konstantinos ve oğlu Romanos tarafından tamirat gördüğü yazmaktadır. Aynı zamanda kitabede Rodos kolosnada değinilmiştir. Bu Rodos Limanı'dır. Burda bulunan çok büyük Apollon heykeline atıf yapılarak büyük bir yapı olduğuna, ama Sultanahmet'deki At Meydanı'ndaki anıtında hayranlık verici olduğu yazılıdır. Bu kitabeden anlaşına odurki Örme Dikilitaş, çok daha eski zamanda yapılmış ve zaman içinde tamir edilmesi gereken bir duruma gelmiştir.
Örme Dikilitaş, Örme Obelisk bilmeniz gerekenler
Örme Dikilitaş tarihi hakkında bilgi

Anıt 32 metredir. Bir çok tamirat geçirmiştir. Zaten çok nizami yapılmayan anıt, bir çok bozulma da yaşamıştır. Örme Dikilitaş'ın etrafı Kırım Savaşı sırasında demir parmaklıklar ile çevrilmiştir.
Örme Dikilitaş tarihi hakkında bilgi bulunan yapı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR