29 Aralık 2016 Perşembe

Ayasofya ve Milyon Taşı dünyanın merkezinde bulunur

Sultanahmet Ayasofya Camii ve Milyon Taşı bize dünyanın merkezi olarak miras kalmıştır. Tüm tarih boyunca da merkez olarak kalmaya devam etmiştir. Tarihte Sultanahmet ve günümüzdeki Greenwich... Dünyanın sıfır noktası neresidir.

Sultanahmet'in dünyanın merkezi olarak kabul edilmesinin iki delili olarak, Ayasofya Camisi'ni ve Milyon Taşı'nı gösterebiliriz. Tarihte buralarda yaşayan devletler bunu kabul etmişlerdir. Günümüzde hala bu merkez olma özelliği devam ediyor. Tarihte dünyanın sıfır noktası olarak bilinir. Bunu kısaca aşağıdaki deliler ile ispatlayalım.

Bunun için size aşağıda iki resmi göstermemiz gerekiyor. Bu iki resim Sultanahmet Meydanı'nın dünyanın merkezi olduğunu, tarihi bize anlatıyor. Peki nasıl...

Aşağıdaki resim Milyon Taşı'nın bulunduğu yer. Buraya dikkatlice baktığınızda farlı sayılar ve yazılar gözümüze çarpıyor. Bunlar günümüzde yazılmadılar. Bu yazılar ve sayılar ülke isimleri ve ne kadar uzak olduğu yazıyor. Burada yaşayan Doğu Roma imparatorluğu Milyon Taşını başlangıç olarak kabul etmiştir. O yüzden yerde başlangıç olarak Milyon Taşını sıfır noktası olarak kabul edilmiştir. Burdan ülkelere olan uzaklık kabul kaydedilmiştir. 

milyon-tasi-ayasofya
Milyon Taşı'nda bulanan km hesapları, buranın diğer ülkelere olan uzaklığın gösteriyor.
İstanbul'u Fatih Sultan Mehmed Han'ın fethinden sonra Osmanlı Ayasofya'yı camiye çevirir. Fetihten sonra da Osmanlı burayı dünyanın merkezi olarak kabul etmiş ve ona uygun şekilde davranmıştır. Ayasofya'nın üstünde bulunan hilal şeklindeki alem burayı sıfır noktası olduğunun işaretidir. Yani Osmanlı'da, günümüzdeki Greenwich burasıdır. Osmanlı arşivleri bunu doğrulayacaktır.

Ama zaman içinde burayı bu özelliğinden çıkararak başka bir ülkeye Greenwich'e taşımışlardır. Zaman içinde algı bu şekilde olmuştur. Ama hala Ayasofya Camii'nin bu ihtişamını, Osmanlı'nın bize bıraktığı mirası tam olarak yok edememişlerdir. 
Milyon-tasi-ayasofya
Ayasofya Camii'nin üzerindeki hilal, Osmanlı'da dünyanın merkezi olarak kabul edilmiştir.
Dünyanın sıfır noktası
Yazılı tarihde bize İstanbul'un tüm dünyaya merkez olarak algıladığını gösterir. Dünya burayı sıfır noktası olduğunu hep kabul etmiştir. Kim değiştirmeye kalkarsa kalksın. İstanbul Sultanahmet bazıları tarafından red edilsede, bizim için dünyanın merkezi olmaya devam edecektir. Tarih bunu bu şekliyle anacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR