15 Ocak 2017 Pazar

Sultanahmete nasıl gidilir? Haritalı anlatım

Sultanahmete nasıl gidilir? Ulaşım araçları. Sultanahmet nerede? Sultanahmet'e giden otobüsler... Metrobüs, Marmaray, Metro, Tramvay, yürüyerek, Vapur ve tren ile Sultanahmet'e nasıl gidilir? Eminönü'den, Sirkeci'den, Üsküdar'dan, Mecidiyeköy, Kabataş, Beyazıt ve Vezneciler'den Sultanahmet'e nasıl gidilir?

Sultanahmet kültür mirasımızda önemli eserleri barındıran semtimizdir. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu semte çok değer verdiği için bir çok yeri koruma altındadır. Bir çok kültür bu semti dünyanın merkezi olarak kabul etmiştir. Buraya ulaşmanın için bir çok yol var. Bunları aşağıda sıraladık.

Sultanahmet nerede?
Sultanahmet, İstanbul, Fatih ilçesine bağlı semtimizdir. Tarihi ve kültürel olarak Türkiye için değil, dünya mirası için önemli bir semtimizdir. Burayı ziyaret ederek bir çok güzel şeyi bir arada görebilirsiniz. Bu yerlerin bir kısmını sizin için aşağıda derledik.

Sultanahmet'e giden otobüsler

Sultanahmet, İETT otobüs trafiğine kapalı bir alandadır. Bu yüzden direk meydana giden bir otobüs yok. Onun yerine yakınına giden otobüsler bulunuyor. Bunların listesini de buradan görebilirsiniz.  
Sultanahmet'e giden otobüslerin listesi

Metrobüs ile Sultanahmet'e nasıl gidilir?
Metrobüs ile Sultanahmete gitmek için aktarma yapmanız gerekiyor. Sultanahmet'e direk metrobüs yok. Sizin için en kestirme yol güzerğahı şöyle; Metrobüs ile Cevizlibağ'a gidin. Daha sonra tramvaya aktarma yapın. Sultanahmet Camii durağında inin.

Marmaray'dan Sultanahmet'e nasıl gidilir?
Marmaray, İstanbul'un trafik sorununa bir nebze azaltarak etki eden büyük bir porjedir. Bu proje ile özellikle Anadolu yakasında oturanlar marmarayı kullanarak gidebilirler. Marmaray Sirkeci durağında inip burdan yürüme mesafesinde Sultanahmet Meydanı'na ulaşabilirler.

Vapurla Sultanahmet'te nasıl gidilir?
Vapur veya tekneleri kullanarak Eminönü'ne gitmeniz gerekiyor. Daha sonra ise 1-2 km. yürüyerek ulaşabilir veya tramvay'a binerek tam meydanda inebilirsiniz.

Metro ve tramvay ile nasıl gidilir?
Metro ile gitmek için, öncelikle yakınınzdaki bir metro durağına gidiniz. Daha sonra Aksaray'da bulunan Yusufpaşa durağında tramvaya aktarma yapın. Burdan sonra Sultanahmet Camii durağında inip istediğiniz mekanı ziyaret edebilirsiniz.


Sirkeci Treni'nden nasıl gidilir?
Sirkeci - Halkalı banliyö treninden Sirkecide inin. Daha sonra burdan yürme veya taramvay ile Sultanahmet'e ulaşabilirsiniz. Yürüme mesafesi olarak yaklaşık 1 km.

Eminönün'den Sultanahmete nasıl gidilir?
Bulunduğunuz yerden bir şekilde Eminönü'ne ulaşmanız gerekiyor. Buraya İETT otobüsleri, vapur veya tekneler ile gelebilirsiniz. Daha sonra ise tramvay ile Sultanahmet Meydanı'na gidebilirsiniz.

Eminönünden yürüyerek nasıl ulaşırım?
Eminönü'nden ikinci olarak da yürüyerek Sultanahmet'e ulaşabilrsiniz. Eğer yürümek istiyorsanız tramvay yolunu takip etmeniz durumunda sizi meydana ulaştıracaktır. Yanlız 1-2 km yol yürümeniz gerekiyor. Eğer cep telefonununuz varsa aşağıdaki haritadan "YOL TARİFİ" bölümüne tıklayınız. Sizge Google yol güzergahını verecektir.

Beyazıt'tan Sultanahmet'e nasıl gidilir?
Beyazıt merkezi bir yer olduğu için bir çok yerden İETT otobüsü bulunuyor. Buraya ulaştıktan sonra yürüme mesafesi ile dolaşarak gitmeniz en doğrusu olacaktır. Yaklaşık 500 metre. Ama isteyenler iki durak için tramvay hattını kulanabilirler.

Vezneciler'den Sultanahmet'e nasıl gidilir?
Vezneciler, Beyazıt ve Eminönü arasında kalan bir yerdedir. Vezneciler'den Sultanhamet'e direk ulaşım aracı yoktur. Eğer bir araç ile gitmek isterlerse, özel taksiler kullanmanız gerekiyor. Ama ben yürüyerek gitmek istiyorum derseniz, yaklaşık olarak 1 km. yol katetmeniz gerekiyor.

Mecidiyeköy'den Sultanahmet'e nasıl gidilir?
Mecidiyeköy'den üç şekilde Sultanahmet'e gidebilirsiniz. Birincisi metrobüs ile, ikincisi 77A Şişli-vezneciler otobüs hattı, üçüncüsü ise biraz uzun bir hat olan 30M ile Beşiktaş'a gitmek ordan Eminönü'ne gitmek ve ordan ayrıntılarını yukarıda saydığımız şekilde Sultanahmet'e gitmek.

Üsküdar'dan nasıl giderim?
Üsküdardan en kolay olarak Marmaray'dan ulaşabilirsiniz. Yürüyerek, otobüs ile veya minübüs ile Üsküdar'a gidiniz. Ordan Marmaray'a bininiz. Sirkeci durağında inip, ister yürüyerek ister de tramvay ile gidebilirsiniz. Diğer yol ise İETT otobüsü, vapur veya teknelerle Eminönü'ne ulaşın ordan Sultanahmet Meydanı'na ulaşın. Yada aşağıdaki haritayı kullanarak özel aracınız ile yol tarifi alın.

Kabataş'tan Sultanahmet'e nasıl gidilir?
Bu en basit yol güzergahıdır. Kabataş'tan tramvaya bin Sultanahmet Camii durağında in. Bu kadar kolay, hızlı ve trafiksiz bir ulaşım şekli. Ama ben yolu uzatmak istiyorum diyorsanız, burdan Eminönü'den geçen otobüslere binin yeterli olacaktır.

Zeytinburnu'ndan hangi ulaşım araçlarıyla gidilir?
Zeytinburnu üzerinden iki şekilde gidebilirsiniz. Birincisi İETT otobüsüyle, sitemizden bu konuda faydalanabilirsiniz. İkincisi bir şekilde tramvaya ulaşıp ordan taramvaya geçiş yapıp Sultanahmet Meydan durağında inmek.

Sultanahmet'e haritadan ulaşım... Google map...


Sultanahmet'te bulunan önemli yerlerin listesi;
 1. Sahabe-i Kiramdan Abdurrahman Şami Türbesi, 
 2. 1. Ahmed Türbesini, 
 3. Sultanahmet Camii, 
 4. Ayasofya, 
 5. Topkapı Sarayı, 
 6. Gülhane Parkı, 
 7. Yerebatan Sarayı Sarnıcı, 
 8. At Meydanı, 
 9. Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı, 
 10. Milyon Taşı, 
 11. Köprülü Kütüphanesi, 
 12. Halıcı Müzesi, 
 13. Kültür ve Turizm Bakanlığı Türbeler Müzesi, 
 14. İstanbul Arkeoloji Müzesi, 
 15. Türk Edebiyat Vakfı, 
 16. Basın müzesi, 
 17. Cafer Ağa Medresesi, 
 18. Marmara Üniversitesi Rektörlüğü, 
 19. Türk ve İslam Eserleri Müzesi, 
 20. Firuz Ağa Camii, 
 21. Binbir Direk Sarnıcı, 
 22. Ahmet Hamdi Tampınar Edebiyat Müzesi,
 23. İstanbul Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 
 24. Emlak Yönetimi daire başkanlığı, 
 25. Basın İlan Kurumu
 26. Bab-ı ali, 
 27. İran Konsolosluğu,
 28. Big Bus İstanbul otobüs turu,
Tarihi Sultanahmet Köftecisi'nde yemek yiyebilir, kafelerde yorgunluk çayı içebilir ve otellerde güzel bir gece geçirebilirsiniz. Ayrıca semazen gösterilerini seyretmenizi tavsiye ederim.

Sultanahmet Camii ile ilgili tüm bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR