1 Ocak 2017 Pazar

Sultanahmet Million Taşı

Sultanahmette dolaşırken her yanı ayrı bir tarih olduğunu söylemiştik. Şimdi bunlardan birisi çok fazla dikkat çekmeyen bir yer. Million (Milyon) Taşı... Ayasofyanın hemen karşısında. Sultanahmet Yerebatan Sarayı Sarnıcı'nın başında... Tarihte dünyanın sıfır noktası olarak bilinen yer...


Sultanahmet Million Taşı


SULTANAHMET MİLYON TAŞI - Sultanahmette bulunan Million (Milyon) Taşı, Doğu Roma İmparatorluğu'nda Konstantinopolis Şehrine ulaşan tüm Antik Roma yollarını ilk çıkış noktası kabul eder. Dünya üzerindeki diğer şehirlerin bu şehre olan uzaklığının hesaplanmasında kullanılan sıfır noktasıdır. İtalya'da Roma şehrinde bulunan bir diğer anıt olan Milliarium Aureum ile aynı düşünce içinde yapılmıştır. Ama burası daha büyüktür. Roma İmparatorluğu'nun yeniden inşası başkent kimliği kazanması esnasında yapılan birçok görkemli anıt gibi İmparator 1. Konstantin tarafından 4. yüzyılda yerleştirildiği zannediliyor.

Milion (Milyon) Taşı, Adriyatik’ten başlayıp Constantinopolis’e gelen Roma anayolu Via Egnatia için başlangıç noktası ve dünya üzerindeki diğer şehirlerin İstanbul’a uzaklıklarının hesaplanmasında kullanılan sıfır noktasıydı. Osmalı'da da bu durum Ayasofya olarak kabul edilmiştir. Sonuç olarak Sultanahmet ilçesi herzaman başlangıçtır.

Avrupa kentlerini baştan aşağı dolaşan çeşitli imparatorluklara ait yolların çıkış noktası olan bu anıt, Augustus tarafından inşa edilen Roma Forumu’nda (Fori Romani) bulunan “Altın Mil Taşı”na (Milliarium Aureum) çok benzeyen ama ondan daha heybetli, kare şeklinde yerleştirilmiş dört tane çemberin desteklediği bir kubbeden oluşmuş çift zafer takını andıran tetrapylondur. Yapının en üstünde Tykhe’nin heykelleri gibi, aralarında haç ile Constantinus’un ve Helena’nın heykelleri bulunur. Yapıyı ayrıca Trajan’ın HadHadrianus’un ve 2. Teodosius’un süvari heykelleri ile Hellios’un dört atlı arabası (Quadrigae) süsler.”

Sultanahmet Million Taşı başlangıç noktası
Sultanahmet Million Taşı


Million (Milyon) ilk yapıldığında dört yöne bakan bir kapı ve bu noktadan kesişen yolların üzerine yükselen, dört sütun üzerine oturmuş bir kubbeden oluşmaktadır. Tetrapyion mimari ismi ile anılan bu yapılar Roma kültürünün önemli öğelerinden birisidir. Million anıtının ve kubbesinin üzerinde birçok roma dönemine ait heykel ve kabartma bulunmaktadır. Bu durum anıtın ihtişamını çok fazla arttırmaktadır.

16. yüzyılda İstanbul'a su taşıyan, kemerlerin genişletme çalışmaları esnasındra yıkılıp, ortadan kaybolmaya başladığı tahmin edilmektedir.

Aşağıdaki fotoğraflarda göreceğiniz bir ayrıntının dikkatini çekmek isterim. Bu Milyon taşının yanında yerde ülke ve sayılar bulunuyor. Bunların anlamı ülkeler ve onlara olan uzaklığı km cinsinden gösterimidir. Bu da buranın zamanında buranın dünyanın merkezi olduğunun ispatıdır.

Fotoğraflarla Milyon Taşı 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR