16 Şubat 2017 Perşembe

Sultanahmet Camii Yapımı

Sultanahmet Camii yapımı ne zaman başlanmıştır? Ne zaman bitmiştir? Ne zaman yapılmıştır? Camii'nin temel atımına kimler katılmıştır? 1. Ahmed'in duası. Tarihçesi. Sultanahmet Camii Külliye Planı. Cami planı hangi bölümlerden oluşur, listesi... 

Sultanahmet Camii, 1609 yılı Ekim ayı hazırlıklara başlanmıştır. 4 Ocak 1610 tarihinde ise bitmiştir. Osmanlı usülü büyük bir törenle açılış yapılmıştır. 1. Ahmed için de, çalışmaları gelip her zaman seyretmesi için bir köşk kurulmuştu. Dönemin bütün ünlü mimarları, "bel külünk, zembil ve ölçekleri ile" hazırladılar.

Camii inşaatın temel atma törenine kimler katılmıştır
İlk önce Sedefkar Mehmet Ağa Sultanahmet Camii planının çıkardı. Mimarbaşı'nın planına göre, dört duvarın, mihrab'ın, sutunların, mahfel ve minarelerin yerleri tespit edildi. Sonra temel kazımına geçildi. Önce Şeyhülislam Mevlana Mehmet Efendi, halkın güvenine sahip Şeyh Mahmut Efendi (Aziz Mahmut Hüdayi), Vezir-i Azam Davut Paşa, vezirler, kazaskerler ve sıra ile Osmanlı protokolünde yer alan öteki rütbeler ve ulema, ellerine kazma alıp birçok dualarla, önce, yol olacak yerleri kazdılar.

1. Ahmed'in duası
En son Padişah 1. Ahmed seyir köşkünden indi. Yoluluncaya kadar kazı yaptı. Evliya Çelebi; genç Padişah'ın eteğine doldurduğu taşları dökerken, el açıp Allah'a yakararak "Ahmed kulunun hizmetidir, kabul eyle!" diye dua ettiği yazıyor.

Sultanahmet Camii'nin tamamlanması ise 9 haziran 1616 tarihidir. İnşaat 7.5 yıl sürmüştür.
Sultanahmet Camii Külliyesi Planı

Sultanahmet Camii Külliyesi Planı
 1. Camii,
 2. Hünkar Karsr-ı,
 3. sıbyan Mektebi,
 4. Medrese (Daru-l Hadi, Daru-l Kurra),
 5. Muvakkithane
 6. Türbe,
 7. Fırın,
 8. Mutfak,
 9. İmaret,
 10. Darüş-şifa,
 11. Hamam,
 12. Arasta
Sultanahmet Külliye Planı bu şekilde yapılmıştır. 

Sultanahmet Camii ile ilgili tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz... 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR