3 Şubat 2017 Cuma

Sultanahmet Camii Mimari hakkında geniş bilgi

Sultanahmet Camii Mimari kimdi? Sultanahmet Camii'ni kim yaptı, kaç yılında yapıldı, kaç sene sürdü... Büyük usta Sedefkar Mehmet Ağa hayatı ve günümüze bıraktığı eserleri nelerdir?

 SULTANAHMET CAMİİ - Sultanahmet Camii (Blue Mosque), Osmanlı padişahlarından 1. Ahmed yaptırmıştır. 1. Ahmed Osmanlının 14. padişahtır. Sultan Ahmet Camii Mimari, Mimar Sinan'ın öğrencisi Sedefkar Mehmet Ağa'dır. Doğum yılı tam olarak bilinmeyen büyük usta, 1618 yılında hayata gözlerini yumdu. Osmanlı medeniyetenin önemli temsilcilerinden Sultan Ahmet Camii Mimari Sedefkar Mehmet Ağa devşirmedir. Rumeli'de devşirilen mimar, İlbasan'dan (burda çeşetle çeşmeler yapan mimar) İstanbul'a getirildi. Burda 5 yıl ulufesiz (ücret) çalışmış ve kendini ispatlamıştır. Mimar Sinan'ın öğrencisidir. Orda Muhzırbaşı oldu. Acemi oğlanlarından etkilenerek tezene çalmaya başladı.

Mimar Sinan Sedefkar Mehmet Ağa'yı küçük yaşta keşfetmiş ve kendisiyle özel olarak ilgilenmiştir. Bunun sonucunu günümüzde görmekteyiz. Büyük usta Mimar Sinan’ın vefatından sonra Mimar Davut Ağa’dan, sonra da Dalgıç Ahmed Ağa’dan ilim aldı. 1590 yılında kulle sofisi oldu. Ordan Mısır’a gitti ve bütün Arabistan’ı gezdi ilim aldı. İstanbul’a döndükten sonra sultanın emriyle Rumeli teftişine çıktı. Selanik, Arnavutluk, Malta, İspanya, Bosna, Frengistan, Budin, Erdel, Eflak, Boğdan, Kırım, Kefe, Silistre, Niğbolu, Semendire, Belgrat’ı görüp döndü. Diyarbakır'a müsellim olarak gitti, altı ay idare etti. Şam’da Havran nahiye hakimi oldu. 1598 yılında Su Nazırı, sekiz yıldan sonra 1606 yılında mimarbaşılığa getirildi. 

Bir çok eserde imzası bulunan usta bir mimar olmuştur. 1618 yılında vefat etti. Hayatı boyunca; on iki cami ve mescit, sekiz türbe, iki medrese, üç saray ve köşk, bir köprü, iki hamam, yüzden fazla çeşme, on bir sebil ve bir kervansaray inşa etti. 1609-1610'da At Meydanı’nda yapımına karar verilen Sultanahmet Camii’nin temelini attı. Temel kazma işi 36 gün, tamamlanması ise 7 yılda oldu.

Sultan Ahmet Camii Mimari Mehmet Ağa'yı Cafer Çelebi; mütevazi, övünmeyi sevmeyen, maharetli, karakterli, dinine bağlı, sanatkar, akıllı, misafirperver, sadaka dağıtmayı seven biri olarak adlandırılır. Yaptığı meşhur cami yapımı yedi sene sürdü. İnşaa sırasında çinileri mavi rengin hakim yaptı. Bu yüzden Avrupalılar Blue Mosque adını verdiler.

Sedefkar Mehmet Ağa'nın eserleri
On iki cami ve mescit, sekiz türbe, iki medrese, iki hamam, üç saray ve köşk, bir köprü, yüzden fazla çeşme, on bir sebil ve bir kervansaray inşa ederek, Osmanlı kültürüne ve günümüze büyük eserler bıraktı. Sultan Ahmed Külliyesi, Kâbe’nin tamiratı, Üsküdar ve Samsun / Ladik’te Sultan I. Ahmed camileri, Beylerbeyi’nde İstavroz Mescidi, Eyüp Sultan Türbesi önüne ilâve ve Sultan I. Ahmed Sebili, Alemdar, Tophane, Haydarpaşa, Üsküdar, Üsküdar’da Kavak Sarayı Mescidi, Haliç’te eski Tersane Sarayı’nda ve Çatalca-Çorlu arasında eski Kınık (?) kasabasında Sultan I. Ahmed çeşmeleri, Güngören’de (Vidos) Sultan II. Osman Camii, Galata’da Sultan II. Osman Çeşmesi, İbrâhim Paşa Sarayı’nda tamirat, İstavroz Sarayı’nda ilâveler, Tersane Sarayı’nda Has Oda Kasrı, Beşiktaş’ta ve Topkapı Sarayı’nda Sultan I. Ahmed kasırları, Topkapı Sarayı ve Edirne Sarayı’nda imar faaliyetleri, Edirne’de Ekmekçizâde Ahmed Paşa Köprüsü ve Kervansarayı, Sultan III. Mehmed Türbesi, Uzunköprü‘de Sultan II. Murad Camii ve Köprüsü’nün tamiri, İstanbul Zindankapı dışında kendi adına bir çeşme, Arnavutluk / İlbasan’da kendi adına cami, hamam ve çeşmeler onun yaptığı değerli yapılardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR