28 Ağustos 2016 Pazar

Sultanahmet Camii inşaat ölçülendirilmesi

Sultanahmet Camii inşaat ölçülendirilmesi. Osmanlı'da ustalara (zanaatkarlara) verilen önem. Osmanlıda inşaat ölçüleri nasıldı?


Osmanlıda mimarlar camii inşaatında ölçülendirmeyi çok iyi bilirlerdi. Çünkü bir çok yerden başlayan inşaat belirli noktalalardan bir araya getirilerek birleştirilirdi. Bu yüzden ölçülendirme ve ustalık çok önemliydi. Sultanahmet Camii'ni yapan Sedefkar Mehmet Ağa bu ölçüleri iyi bilenler ve iyi ustalarla yola çıkardı. Bu da iyi eserler yapmanın sırlarından biriydi.

Sadece Sultanahmet Camii değil her türlü eser yapımında inşaat ölçülendirilmesi aşağıda gösterildiği şekildeydi. Bu ölçülendirme; 
  • Başparmak ucundan boğuma kadar olan ölçüye boğum; 
  • başparmağın yanlamasına kalınlığına parmak, 
  • 1 arşın 60 parmadı.
I. Ahmet zamanında 1 zira 24 parmak oldu,  ölçü değiştitirldi,
  • Boğuma parmak denildi,
  • 1 parmak 10 iplikti,
  • Amme ziraı 100 eski parmak ve bu da 32 kerah idi.
Osmanlı'da ustalık çok uzun zaman gerektiren bir süre zarfında gelirdi. Aşama aşama gerçekleşen bu zanaat, zaman ve emek demekti. Osmanlı zanaatkarlara çok değer verirdi. Bu yüzden Osmanlı eserleri tarihe meydan okuyacak şekilde uzun süreli yapılardı. Dünyada kabul görmüş eserler meydana getirmişlerdi. Bunun en önemli örneği Sultanahmet Camii'dir. Ordaki ustalık eserleri gerçekten büyük bir maharet gerektiren eserlerdir.

Sultanahmet Camii hakkında tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz... 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR