4 Ocak 2017 Çarşamba

Sultanahmet Camii akustik özellikleri

Sultanahmet Camii akustik özellikleri ve yapısı incelemesi. Camii'nin duvar yazılarını kim yazmıştır? Ana kubbe kemerindeki Nur Suresi Ayeti...

Sultanahmet Camii akustiği hakkında: Duvar yüzeyleri ile irili ufaklı bütün sütünlarda 12 cins mermer kullanılmıştır. Burada kullanılan mermerler aynı zamanda çeşitlilik bakımından da çok değişiktir. Akustik için mermerler yontulurken mermerin cinsi yontuluş tarzı o mermere değişik bir makamda ses vermesi temin edilmiştir. Bunların hepsi Mimar Mehmet Ağanın sağlam bir müzik bilgisini binaya tatbik etmesinden ileri gelen bir hususiyettir. Bu durum da Sultanahmet Camii'nin akustik yapısında açıkça görülüyor.
Sultanahmet Camii akustik özellikleri inceleme

Osmanlı medeniyetinin güzel örneklerinden olan Sultanahmet Camii akustik özellikleri; Caminin akustik yapısı incelendiğinde dikkat çeken husalardan biri de doluluk oranlarına göre (bir kişi veya tam doluluk oranı) akustik yapının değişkenlik gösterir. Camide, konuşmanın anlaşılabilirliğini bozan bir diğer etkenin ise mekanik gürültü kaynaklı “yüksek arka plan ses düzeyleri”dir. Bu mimari ile anlaşılabilirliğini bozacak düzeyde “uzun çınlama süreleri” zamanın ölçümleme teknikleri kullanılarak hesaplanmıştır. Cami akustik yapısı incelenirken fark edilen özellik; konuşma yapılırken, hutbe okunurken, kuran okunurken anlaşılabilirliğinin bozulmamasıdır. Düşük frekanslarda ölçülen (yani bir kişinin konuşmasıyla) oluşan çınlama oranı tam doluyken çınlama oranı arasında fark görülmüştür. Bu fark dolu halinde boş haline göre daha düşük çınlama etkisi oluşturduğu gözlenlenmiştir. Orta düzeyde doluluk oranında ise ortama olumlu etkileri olduğu belirlenmiştir. Bu akustiğe etki eden mimarisi ve kullanılan malzeme yapısıdır. Zaman içinde deformelerin olması akustik özelliklerinde değişime neden olacak etkenlerdendir.


Sultanahmet Camii'nin yazılarını kim yazmıştır?

Sultanahmet Camii'nin yazılarını devrinin hat üstatlarından Diyarbakırlı Seyit Kasım Gübari yazmıştır. Bir pirinç tanesi üzerine mikroskobik yazı ile İhlas-ı Şerif yazma başarısından dolayı 'GÜBARİ' lakabı verilmiştir. Bu pirinç tanesi bu gün Topkapı Sarayı Müzesi'nde muhafaza edilmektedir.

Sultanahmet Camii Ana kubbe
Sultanahmet Camii Ana kubbe Nur Suresi Ayeti

Sultanahmet Camii Ana kubbe çemberindeki hatt-ı celi meali şöyledir.
"Allah, göklerin ve yerin nurudur. O'nun nurunun temsili şudur: Duvarda bir hücre; içinde bir kandil, kandilde bir cam fanus içinde. Fanus sanki inci gibi parlayan bir yıldız. Mübarek bir ağaçtan, ne doğuya, ne de batıya ait olan zeytin ağacından tutuşturulur. Bu ağacın yağı ateş dokunmasa bile nerdeyse ağacın yağı, zeytin ağacından tutuşturulur. Bu ağacın yağı, ateş dokunmasa bile neredeyse aydınlatacak (kadar berrak) tır. Nur üstüne nur. Allah, dilediği kimseyi nuruna iletir. Allah, insanlar için misaller verir. Allah, her şeyi Hakkıyla bilendir." Nur Suresi 35. Ayet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR