31 Ağustos 2016 Çarşamba

Sultanahmet Cami iç mimarisi hakkında bilgi

Sultanahmet Camii mirarisi. Caminin iç mekanı, duvarları, hat sanatı...

Sultanahmet Camii içinin mimarisi - 1. Ahmed'in yapımı için emir verdiği, Sedefkar Memhet Ağa'nın muhteşem bir eseri. SULTANAHMET CAMİİ. Tüm ayrıntıları düşünülmüş eşsiz eser.


Sultanahmet Camii içinin ayrıntıları - Camii içinin mimarisini daha yakından tanıyalım. Caminin içine girmek için 3 kapı bulunuyor. İçeriye açılan bu 3 kapıdan girildiğinde iç görünümüyle, dış görünümüyle bir bütünlük sağlanmaya çalışıldığı görülüyor. Boyama, çini ve vitray camlarının zengin ve renkli süslemeleri dış mekanda bulunan cam, renk uyumu sayesinde bir bütünlük sağlıyor. Çiniler İznik ve Kütahya'dan, keresteler Karadeniz'den, mermer Marmara adasından, kesmetaşlar Bakırköy'den, çivi İzmit'ten getiriliyor. Yerli malzeme kullanan mimar kısaca kaliteye verilen önem ile ön plana çıkıyor.Sultanahmet Camii duvarları - ana ve yan kubbeler geniş sivri kemerlerin dayandığı 4 iri sütun üzerinde yükselir. Bunlara fil ayakları denir. Caminin içini 3 taraftan çevreleyen balkonların duvarları, sayıları 20 bini aşan güzel İznik çinileri ile heybetine heybet katar. Bunların yukarısı ve bütün kubbe içleri ise boya işidir. Taş taşımada, sütun kaldırma ve indirmede sırık hamalları kullanılır. Sultanahmet Camii’nin yazılarını devrinin hat üstatlarından olan Diyarbakırlı Seyit Kasım Gübari yazmıştır. Bir pirinç tanesi üzerine mikroskobik yazı ile İhlas-ı Şerif yazma başarısından dolayı ‘GÜBARİ’ lakabı verilmiştir. Bu olayda onun ustalığını göstererir.

Sultanahmet Camii hat - Caminin üzerine hat üstatlarının Kuranı Kerim'deki Tevbe suresinin 18. ayeti ve Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) efendimizin cemaatle namazı ve hayratı öven hadislerini yazılır. Bu yazım ilk Kabe ile ve ilk mescit olan Kuba Mescidi ile başlamıştır ve dünyaya yayılmıştır.


Sultanahmet Camii'ne ana kapıdan girdiğinizde karşınıza mihrap çıkar. Mihrap şahane oyma işçiliği ile yapılmıştır. Başınızı biraz yukarı kaldırdığınızda karşınıza Sultanların locası çıkar. Sedefkar Mehmet Ağa, ısı, ses ve ışık düzenini, havadarlık ve iç süslemeleri ayrıntılarına önem vererdi. Caminin içini 260 pencere aydınlatırdı. İç mekanı örten kubbe 23, 5 m. çapında ve 43 metredir. 


Sultanahmet Camii temel atma - Temel atmaya çok önem verilirdi. Bu yüzden temel atmayı uğurlu bir günde yapılırdı. Dualar eşliğinde temel atılırdı. Devlet yöneticileri hazır bulunur, temele altın atılır, mimara, bina eminine, bina kalfasına hilat giydirilir, kurbanlar kesilirdi. Dikkat edilen bir başka hussuta çalışma adabıydı. Hiç kimseyi inşaatta zulümle çalıştırılmaz, herkese hakkı özenle verilirdi.

Not: Caminin yapımında malzemeden çalanlar şiddetle cezalandırılırdı.

Sultanahmet Camii hakkında tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz... 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR