29 Ağustos 2016 Pazartesi

Camii planlaması ve Sultanahmet Camii

Osmanlı İmparatorluğu'nda sultanların yaptırdığı camilere selatin camileri denirdi. Sultanahmet Camii bunlardan biridir. Bu aynı zamanda büyük camiilere de denirdi. Büyük olması nedeniyle de bir çok bölüm içinde barındırırdı. Günümüzde ise dünyanın en büyük camisi ise Faysal Camiidir.

Selatin Camii inşaatı için ilk önce mimar, planı çizerdi. Daha sonra caminin ölçülerini çıkarır ve çamardan veyahut tahdadan maket yapılırdı. Daha sonra padişaha sunum yapılırdı. Son kararı da padişah verirdi.

Sultanahmet Camii planlaması çevre düzenlemesi
nin planı çıkarılmasında hesaplananlar
Camii planı çıkarılırken bir çok kısım da hesaba katılırdı. Bu planlamanın ön önemli ayağı ise nerede yapılacağıdır. Zeminin durumu. Camiinin çevrede bulunuanlara zarar verip vermeyeceği ve çevreye olan uyumu gibi hasaplamalarda yer alırdı.

Camii içi planlaması


Camii yapımında, yukardaki hesaplamaların dışında ise; dış avlu (harim) yani duvarlardı. Daha sonra ise iç avlu (harem), döşemeler, sahın (cami iç meydanı), kürsü, mihrap, minber, mahfiller, mükebbire, son cemaat yeri, musalla taşı, kubbeler, avizeler, kemerler, sofalar, ışıklandırma, kasnak, minare, şadırvan (abdest alma yeri), muvakkithane, imam ve müezzin odaları, hela, kapılar ve pencereler, sütunlar, şamdanlar, kandiller, dolap ve çekmeceler, ayakkabılıklar, halılar, hat levhaları, saatler, türbe, hazire hesaplamaların içinde olup buna göre bir plan yapılırdı. Sultanahmet Camisi bu konuda örnek teşkil eder. Yapıldığı zaman hakkında bize önemli bilgiler verir. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu durumu bildiği için bu camiye özel bir ilgi gösterir.

Cevre düzenlemesi
Selatin camileri planlaması yapılırken bir çok hesaplama yapılırdı. Bunlardan biri de dış avludur. Sultanahmet Camisi'ne gittiğiniz zamanda bu düzenlemeyi görebilirsiniz. Çevre hesaplamasında cephe, yer, simetriklik, vezin ve ritim hesaplamalarıda yapılırdı. Sultanahmet Camii'nde avlularına uyumlu ve mükemmel bir ahenkle şekillendirildiğini görebilirisiniz. Ağaçlandırmalar, çevrenin yeşillendirilmesi, külliye, medrese, aşevi, mektep, çarşı planları bu düzenlemenin içine dahil edilirdi.

Sultanahmet Camii hakkında tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz... 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR