1 Ocak 2017 Pazar

Sultanahmet'e ulaşım araçları

Sultanahmet Meydanı'na gitme için kullanacağınız araçların zaman açısından olsun, keyfinizin kaçması açısından olsun sizin için önemlidir. Kullanacağınız araç eğer trafikte kalırsa gününüzü nasıl etkileyeceğini düşünün. Bu açıdan en kısa, en sorunsuz ve en uygun şekilde ulaşım araçları için tavsiye ettiklerimiz.


SULTANAHMET NASIL GİDİLİR - Sultanahmet'e gitmek isteyenler için bazı küçük tavsiyeler... Kendim denediğim bazı ulaşım araçlarını size aktarmaya calışacağım. Tabi ki benim için en kolay yolu size tavsiye edicem. Böylece en rahat bir şekilde gidebilesiniz.

Ulaşımı İstanbul'da oturanlar için anlatmaya çalışacağım. İstanbul'da oturmayanlar zaten kara, hava ve deniz araçlarıyla bir şekilde geldikten sonra, Sultanahmet Meydanı'na gitmek için gerekli olan ulaşım araçlarından birini seçebilirler. Avantajlarını ve dezavantajlarını sizinle paylaşmaya çalışacağım. Size harita üzerinden nasıl gidiliri size anlatayım.

Sultanahmet'le araç ile ulaşım

İstanbul'da oturuyorsunuz veya bir şekilde İstanbuldaysanız bir kaç şekilde Sultanahmet Meydanı'na ulaşabilirsiniz. Bunları sırayla anlatmaya çalışalım.

  1. Özel araç ile ulaşım,
  2. Otobüs ile ulaşım,
  3. Tramvay ile ulaşım ile gidebilirsiniz,
  4. Sirkeci - Halkalı banliyö treni
  5. Marmaray.
1- Özel araç ile ulaşım; Sultanahmet Meydanı'na bir çok yerden ulaşabilirsiniz. Eminönü tarafından, Aksaraydan Yenikapı üzerinden alt taraftan arka sokaklardan, Beyazıt üzerinden vs... Bunların istediğinizi kullanabilirsiniz. Benim burda anlatmak istediğim en sorunsuz, en uygun ve en kısa zamanda meydana varmanız.

Özel araç ile buraya gelmek benim tavsiye ettiğim bir ulaşım şekli değil. Gün içinde belli zamanlarda öyle bir trafik oluyor ki, keyfiniz kaçıyor. İstediğiniz yere gidemiyorsunuz, başka bir yöne yönelip kaçamıyorsunuz ve alternatif üretip başka bir mekana gidemiyorsunuz. Eger bir şekilde ulaşmışsanız bu sefer otopark sorunu yaşıyorsunuz. Park sorunları olduğu gibi bir de maddi açıdan ödeme yapmanız gerekiyor.

Eğer bir mecburiyetiniz yok ise özel aracı tavsiye etmem....

2- Otobüs ulaşımı, Sultanahmet Meydanı'na otobüs ulaşımı yok. Yakın bir yere kadar ulaşım imkanı bulunuyor. Bu durum hem avantaj hem dez avantaj.

Otobüs ulaşımı benim ikinci tavsiye ettiğim ulaşım şeklidir. Bazen ilk bunu tavsiye ettiğim zamanlar olmuştır. Çünkü eğer güzel bir hava var ise zaten yakın bir yerde otobüsten iniliyor. Burdan etrafı seyrederek meydana yürüyüye bilirsiniz. Çünkü ister Beyazıt üstünden, ister Eminönü üzerinden yürüyerek gelirken etrafta seyir olaracak bir çok yer bulunuyor. Hatta buraları ziyaret bile edebilirsiniz.

3- Tramvay ulaşımı (Kabataş-Bağcılar tramvayı), Meydana ulaşmanın en kısa, en sorunsuz, en yakın şekli tramvaydır. Sultanahmet Meydan'ı durağında indiğinizde zaten merkezdesiniz. Meydanın bir bölümü trafige kapalı alanlardan oluşur. Ne özel araç ne de İETT otobüsü giremez. Resmi araçlar hariç. Ama büyükşehir belediyesinin düzenlediği İstanbul Turları için üstü açık otobüs bulunuyor.

4- Sirkeci - Halkalı banliyö treni ile Eminönüye kadar gelebilirsiniz. Ordan da 1 km kadar yürümeniz gerekiyor. Ya da tekrar metroya binip Sultanahmet Meydanı'na ulaşbilirsiniz.

5- Marmaray ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Marmaray'da Sirkeci durağında inmeniz yeterli olacaktır. Ordan yürüme mesafesinde gidebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR