15 Aralık 2016 Perşembe

Sultan Ahmet Camii'ni hangi tarihte kim yaptı?

Sultan Ahmet Camii'nin mimarı kimdir? Sultanahmet Camii; hangi dönemde, kim tarafından yaptırılmıştır? İnşaat tarihi... Hangi sultan bu camii kime yaptırmıştır... Ayasofya'nın etkisi...


Sultan Ahmet Camii'nin mimarı kimdir? 

SULTAN AHMET CAMİİ - Devrin sultanı 1. Ahmet, dinine bağlılığı herkez tarafından bilinir. Bu konuda tarihçiler arasında bir ittifak vardır. Kimse 1. Ahmed'in islama bağlılığını inkar etmez. 14 yaşında, 14 sultan olarak ve 14 sene tahtta kalmış zamanında bir çok hizmet yapmış özel bir insandır.

1. Ahmed mimarı olan Sedefkar Mehmet Ağa’yı çağırtmış, Ayasofya'nın karşısına Osmanlıyı temsil etmesi açısından da önemli olan bir camii yapmasını istemiştir. Bu açıdan yapının heybeti de göz doldurmaktadır.

Sultan, bu camiiye Osmanlıyı temsil etmesi açısından çok önem vermiştir. 1. Ahmed yapım aşamasına değer vermiş yakınen tekip etmiştir. Sultan Ahmet Camii yapımına kendi eteklerinde malzeme bile taşımıştır. Dönemin önemli eserlerinden biri haline gelen camii aynı zamanda Ayasofya'ya karşı duruşuyla da önemli bir yapıdır.

Sultanahmet Camii hangi dönemde, kim tarafından yaptırılmıştır?

Sultanahmet Camii, Sultan 1. Ahmet tarafından 1616 tarihinde mimar Sedefkar Mehmet Ağa’ya yaptırılmıştır. Yüz yıllardır ayakta duran camii mimarisi, yapım aşamasında kullanılan malzemeler olsun ve en önemlisi heybetli görüntüsüyle dünyaya meydan okuyan bir yapıdır.

Sultanahmet Camii hakkında tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz... 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR