15 Ocak 2017 Pazar

İstanbul'da bulunan en meşhur sarnıçları

Sarnıç nedir, ne demektir? Mahalle, semt sarnıçları... İstanbul'un en meşhuru Sultanahmet Yerebatan Sarayı Sarnıcı. Fatih ilçesindeki diğer sarnıçlar..


SULTAN AHMET YEREBATAN SARAYI SARNICI - Sarnıç, su biriktirmeye yarayan depolara denir. Bu depoler yeraltında olduğu gibi yerüstünde de olabilir. Hatta gemiler de bir farklı şekli kullanılır. Burda ise tatlı su deposu olarak kullanılır.

Sarnıç, eskiden evlerin bodrum katlarında da bulunurdu. Bunun yanı sıra mahalle veya semt olarak da sarnıçlar vardı. Su ihtiyacı buralardan karşılanırdı. Arkeolojik kazılarda Antik Çağ’da Anadolu’da bir çok kalıntılarda izlerine rastlanmıştır.

İstanbul'daki sarnıçların yerleri
İstanbulda bulunan bir kaçtane meşhur sarnıç vardır. Bunlardan en tanınmış olanı Sultan Ahmet Yerebatan Sarayı Sarnıcı'dır. Sultanahmet'te çok bilinmeyen bir sarnıç daha vardır. Binbirdirek (Philoksenos) Sarnıcı... Çamberlitaş'ta bir diğer tarihi sarnıç ise Şerefiye Sarnıcı'dır. Sarnıç 428 ve 443 tarihleri arasında inşaa edildi.

İstanbul'da başka semtlerde Fındıkzade, Çarşamba ve Karagümrük semtlerinde de açık sarnıçlar vardır. Osmanlı devletinde açık sarnıçlar bostan olarak kullanılırdı. Bu yüzden “çukurbostan” adıyla dabilinirler. 

Sultan Ahmet'in dışında Fatih'te bulunan bir başka sarnıç ise Karagümrük'te bulunur. Karagümrük’de bulunan açık sarnıç, bugün futbol sahası olarak bilinen yerdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR